Leasing pracowniczy i outsourcing pracowniczy

leasing pracowniczy

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się różne formy zatrudnienia tymczasowego. Co warto na ich temat wiedzieć? Czy są warte uwagi?

Outsourcing personalny

Outsourcing pracowniczy w Polsce nie jest uregulowany prawnie. Polega on na zleceniu podmiotowi zewnętrznemu na podstawie umowy cywilnoprawnej realizacji danych zleceń przy pomocy własnego personelu. Podmiot korzystający z outsourcingu nie jest w stosunku prawnym z osobą, która wykonuje na jego rzecz pracę. Outsourcing można zdefiniować też jako przedsięwzięcie polegające na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego realizowanych przez nie funkcji oraz przekazanie ich do realizacji innym podmiotom.

Leasing pracowniczy

Z kolei leasing pracowników oznacza to, że pracodawca za pisemną zgodą pracownika może mu udzielić urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez czas określony w porozumieniu między pracodawcami. W tym przypadku obowiązują aż trzy czynności prawne – porozumienie między pracodawcami przekazującym ) i przyjmującym oraz porozumieniem obu pracodawców z pracownikiem. Umowa jest zwykle terminowa i zastosowanie mają w jej przypadku przepisy kodeksu pracy. W czasie wypożyczenia pracownik pozostaje więc w dwóch stosunkach pracy jednocześnie. Rozwiązanie to bywa przydatne w okresach zmniejszonego zapotrzebowania na pracę. Pozwala bowiem na jakiś czas zredukować zatrudnianie.