Najważniejsze informacje na temat automatów schodowych

automat schodowy

Poszukując rozwiązań pozwalających na sprawne i wygodne sterowanie oświetleniem, warto przyjrzeć się bliżej prostemu urządzeniu znanemu jako automat schodowy. Układy te, kojarzone przede wszystkim z korytarzami bloków mieszkalnych czy urzędów, mogą sprawdzić się również w prywatnym domu. Na czym polega działanie automatu schodowego i jakie korzyści można uzyskać, decydując się na jego instalację?

Automat schodowy – co to jest?

Podstawową funkcją, jaką spełnia to urządzenie, jest umożliwienie elastycznego włączania i wyłączania urządzeń podpiętych do danej instalacji. Popularne przede wszystkim w przypadku oświetlenia klatek schodowych czy długich korytarzy, automaty schodowe dają możliwość włączania światła z różnych miejsc, na określony czas. Dzięki wbudowanemu potencjometrowi automat odcina zasilanie po upływie ustalonej wcześniej ilości czasu. Dzięki temu nie tylko spada ilość i koszt zużywanej energii, ale również znika konieczność kontrolowania, czy wszystkie urządzenia zostały wyłączone.

Automat schodowy do domu – na co zwrócić uwagę?

Omawiane urządzenie może wydajnie służyć w przestrzeni domowej – zainstalowane np. przy oświetleniu piwnicy czy schodów. Możliwości użycia automatu są szerokie, niemniej decydując się na jego instalację, należy skupić się na kilku kwestiach. Przede wszystkim na charakterze instalacji – jej napięcie musi być kompatybilne z urządzeniem. Podobnie należy sprawdzić maksymalne natężenie prądu dla danego automatu. Ciekawą opcją jest automat z przeciwblokadą, działający nawet wówczas, gdy włącznik światła zostanie zablokowany. Gruntowne przeanalizowanie specyfikacji poszczególnych urządzeń jest gwarancją dobrego wyboru, a co za tym idzie wieloletniej pracy.