Profesjonalne wiertła do gresu – jak wykorzystać ich potencjał?

Wybranie porządnych wierteł do gresu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby dobrać odpowiednią technikę wiercenia. Niestety nawet najlepsze wiertła do gresu od renomowanego producenta nie spełniać będą swoich podstawowych zadań, gdy będą nieprawidłowo użytkowane.

Dobranie odpowiednich obrotów

Przy płytkach gresowych należy dobrać odpowiednie obroty. Jak powszechnie wiadomo gres przepada przede wszystkim za wolnymi obrotami. Fachowcy zalecają, aby nie przekraczać 500 obrotów na minutę. Większe obroty mogą uszkodzić nie tylko płytki, ale również same wiertła. Warto wspomnieć także o tym, że wiercenie w gresie wymaga cierpliwości, dlatego też nie można się śpieszyć. Bardzo częstym błędem osób początkujących jest włączanie udaru. W ten sposób niestety można błyskawicznie stępić nawet najlepsze wiertła do gresu ze sklepu Eldor24. Przy udarze nawet bardzo wytrzymałe płytki zaczną po prostu pękać.

Przydatne porady

Fachowcy polecają dokładne ostukanie płytek młotkiem. Jeżeli stworzymy bruzdę to zdecydowanie łatwiej będzie dopasować do niej wiertło. Gres jest nie tylko bardzo twardy, ale również dość śliski. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że dość trudno będzie ustawić dokładne miejsce do wiercenia. Dzięki stukaniu można rozwiązać ten problem. Wiele osób miejsce do wiercenia zaznacza taśmą. Dzięki chropowatej taśmie malarskiej można ograniczyć ślizganie się wiertła.

Wiercenie w gresie na sucho – co trzeba wiedzieć?

Jedną z najpopularniejszych metod wiercenia jest technika wiercenia na sucho. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zachować czystość w miejscu pracy. Niestety wiercenie na sucho wznosi pył. Wyposażyć należy się w porządne okulary ochronne. Specjaliści polecają również dokupienie specjalnych otwornic do płytek i koronek diamentowych. Są to pomocnicze akcesoria, które idealnie sprawdzą się przy wierceniu na sucho. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wywiercić otwory w gresie powinny skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców.