Kalka jest stosowana do kopiowania tekstu podczas jego pisania. Wbrew pozorom nie jest ona wcale nowoczesnym rozwiązaniem – jest znana i stosowana już od XIX wieku. Tego rodzaju materiał umieszcza się pomiędzy arkuszem oryginalnym, a kopią. Poprzez stosowanie nacisku piszącego następuje trwała osadzanie się atramentu z kalki na kopii dokumentu. W związku z tym do kopiowania z użyciem kalki odpowiednie są wyłącznie takie narzędzia, które odpowiednio mocno naciskają na kalkę. Może to być między innymi:
– ołówek,
– długopis,
– drukarka igłowa,
– drukarka laserowa,
– pióro,
– pędzle,
– drukarki atramentrowe.
Jak działa kalka?
Linie pisma pozostawiają na kalce ślady, które to z kolei umożliwiają łatwy odczyt treści kopiowanego dokumentu. Z tego też powodu kalka może być z powodzeniem stosowana na przykład w kryminalistyce jako materiał dowodowy. Sprawdza się między innymi do analizy grafologicznej. W związku z powyższym wedle pewnych norm opisujących procedury ochrony informacji niejawnych należy niszczyć kalki używane do kopiowania tajnych dokumentów.
Stosowanie kalek w piśmiennictwie
Przy pomocy pojedynczego arkusza kalki można kopiować tekst nawet kilkakrotnie. Warto jednak wiedzieć, iż wyrazistość kopiowanej treści jest coraz gorsza wraz z każdym użyciem danej kalki. Najlepiej to widać na przykładzie stosowanie kalek podczas tworzenia treści na maszynie do pisania, która to wybija ślady bardzo mocnymi uderzeniami. Tego rodzaju proces powoduje szybsze niszczenie się kalki, którą trzeba po kilku razach wymienić na nową.
Inne zastosowania kalek
Warto wiedzieć, iż kalkę stosuje się także w stomatologii oraz protetyce. Po założeniu na ząb wypełnienia lekarz kładzie na niego kalkę. Po zaciśnięciu zębów przez pacjenta na kalce zostaje ślad wystających kawałków plomby, które trzeba zeszlifować.