Na co zwrócić uwagę przy wyborze papieru ksero?

Wybór odpowiedniego papieru ksero może wydawać się z założenia banalny. Po prostu, przychodzimy do sklepu, prosimy o ryzę papieru, wyciągamy kartę, płacimy i wychodzimy. Niestety, nie jest to takie proste i papier dostępny na rynku posiada wiele parametrów, na które musimy zwrócić uwagę przy zakupie. Jakie to parametry?

Najważniejsze cechy papieru ksero

Klasa papieru- najważniejszy z parametrów. Każda klasa papieru posiada odpowiednią dla niej, przypisaną literę alfabetu. 

  • A – najwyższa jakość – ten papier będzie najbielszy, a wydruk będzie wyglądał najkorzystniej
  • B – średnia jakość – arkusz klasy B na pierwszy rzut oka, nie różni się niczym od klasy A, jednak po wydruku mogą być zauważalne różnice
  • C – klasa ekonomiczna – jest to papier niższej jakości, wyraźnie różni się od klasy A czy B.

Gramatura – czyli waga papieru, dokładnie mówiąc jednego arkusza, przedstawiana w g/m2. Im jest większa, tym arkusz jest cięższy i grubszy. Najczęściej używany, papier biurowy, bądź papier ksero ma gramaturę o wartości 80g/m2.

Taki papier https://biurwa.pl/papier-ksero-bialy, będzie najbardziej uniwersalny dla większości drukarek czy kserokopiarek. Warto jednak przed zakupem, dokładnie sprawdzić czy dana gramatura jest odpowiednia dla naszego urządzenia, gdyż inaczej możemy je nawet uszkodzić.

Grubość – odległość od spodu do wierzchu kartki. Najbardziej popularna dla papierów ksero jest grubość na poziomie 110 mikronów.

Format – najbardziej popularnym, i najczęściej wykorzystywanym w pracy biurowej jest papier o formacie A4 (210mmx297mm). Oczywiście to jakiego formatu potrzebujemy zależy od naszych własnych potrzeb oraz od posiadanego przez nas sprzętu.

Jeśli chcemy kserować dokumenty w formatach niestandardowych należy zweryfikować czy posiadane przez nas urządzenie, będzie dla niego optymalne. 

Czy to wszystko?

Oczywiście, że nie. Przy wyborze papieru ksero możemy wybrać również kolor, gładkość czy nieprzezroczystość arkusza. Jednak są to kwestie dodatkowe. Te najważniejsze, omówione wyżej, jeżeli je odpowiednio dobierzemy, pozwolą zakupić nam najlepszą dla nas ryzę papieru ksero.

Dlatego też, podczas zakupów warto się nad tym pozornie oczywistym wyborem papieru dobrze zastanowić.