Papier fotograficzny – domowy zakład fotograficzny?

papier fotograficzny

Mimo coraz lepiej rozwijającej się technologii przeglądanie zdjęć na ekranie komputera, telewizora czy telefonu nie jest zbyt satysfakcjonujące. Nadal najchętniej wybieraną formą jest ręczne przeglądanie zdjęć w albumie. Mózg ludzki lepiej przyswaja sobie obrazy dostępne w ten sposób, a jednocześnie ilość wybranych obiektów jest racjonalnie ograniczana, i wybierane są rzeczywiście te najlepsze.

Jak wywołać zdjęcia w prosty sposób?

Często pierwszym odruchem jest skierowanie się do zakładu fotograficznego. Jednak przy obecnych osiągnięciach techniki można już sobie pozwolić na własną produkcję zdjęć. Będzie do tego potrzebny odpowiedni papier fotograficzny i drukarka. Najbardziej popularną opcją są drukarki atramentowe, pamiętać jednak należy, że w tym przypadku najważniejszym czynnikiem jest dobór odpowiedniego rodzaju papieru, ponieważ tylko ten fotograficzny pozwoli sprawić, że cennymi zdjęciami cieszyć się będzie można nie tylko na ekranie komputera. Samo drukowanie jest już banalnie proste, a efekt zapewne zaskoczy każdego.

Papier fotograficzny – Gramatura to podstawa

Papier do zdjęć w znaczący sposób różni się od zwykłych kartek używanych w drukarce. Składa się z trzech warstw:

  • warstwy spodniej
  • warstwy podkładu
  • warstwy obrazu

Najważniejszym jednak czynnikiem wpływającym na jakość zdjęć jest jego gramatura. By wydrukować fotografie o najwyższych parametrach, należy użyć odpowiedniego papieru fotograficznego do drukarek o gramaturze przekraczającej 200 g/m2. Pozwoli to uzyskać zdjęcia o dużej wytrzymałości, którymi można się będzie cieszyć przez wiele lat. Kolejnymi czynnikami, które można już sobie dobrać w sposób indywidualny, będzie format zdjęć oraz rodzaj powłoki. Tutaj wszystko zależy już od indywidualnego odbiorcy, a spora liczba dostępnych na rynku rodzajów papieru, pozwoli na optymalny wydruk najpiękniejszych zdjęć.